• Privítanie na letisku v Izmire
  Privítanie na letisku v Izmire
 • Hotel Efes Royal Palace Resort & Spa
  Hotel Efes Royal Palace Resort & Spa
 • Hotel Efes Royal Palace Resort & Spa
  Hotel Efes Royal Palace Resort & Spa
 • Starobylé mesto Efez
  Starobylé mesto Efez
 • Amfiteáter v starobylom meste Efez
  Amfiteáter v starobylom meste Efez
 • kaplnka panny Márie
  kaplnka panny Márie
 • priania turistov pri dome panny Marie
  priania turistov pri dome panny Marie
 • Kusadasi
  Kusadasi
 • Kusadasi
  Kusadasi
 • Turecký kebab
  Turecký kebab
 • Izmir
  Izmir
 • Izmir
  Izmir
 • Izmir
  Izmir

Turecko - potulky Egejskou riviérou

06/2016: Peťo 

     

     Tak opäť nám prišla jar a náš kolektív sa rozbehol po dovolenkových destináciách. Dlho sme zvažovali kam ísť, čo si pozrieť. Ja som sa nakoniec rozhodol skontrolovať situáciu v Turecku. Oželel som mnou milované Španielsko a vyrazil som naproti emigrantom a teroristom. Nuž, niektorí pseudo novinári, ktorí sa nevedia presadiť  inak ako nafukovaním nezmyselných článkov ,by si zaslúžili riadnu po papuli, ale čo už. 

Takže aké Turecko v skutočnosti je?

Prvotriedny hotelový servis , aký v danej cene nedostaneme nikde v Európe. Zaujímavé pamiatky, veď nie nadarmo sa o Turecku hovorí ako o bráne Orientu. A samozrejme nákupy, nákupy a nákupy . Veľké mestá s množstvom kontrastov. Nájdeme tu zapadnuté uličky, kde sa budeme handrkovať o každé jedno euro, ale aj moderné nákupné centrá podobné tým našim, len s ďaleko väčším výberom. Tu však treba počítať aj s mierne vyššou cenou.

 

Egejská riviéra

Aj napriek tomu, že v Turecku som bol už niekoľko krát, ešte sa mi nepodarilo zatúlať na Egejskú riviéru. Mestá ako Bodrum, Izmir, Kusadasi a podobne, ležia na západnom pobreží Turecka, s výhľadom na grécke ostrovy. Samotný Izmir je tretie najväčšie mesto v Turecku s počtom obyvateľov okolo štyroch miliónov. Takmer celé naše Slovensko. No úprimne, aká je pravdepodobnosť, že tu stretnete čo i len jedného z niekoľko tisíc emigrantov, ktorí tu údajne sú? Dokonca podľa nášho sprievodcu sa v tejto oblasti žiadny emigranti ani nenachádzajú. Ak sú ,tak okolo Bodrumu. Izmir a Kusadasi nie je ich cieľom. Ale poďme na pláž. 

Egejská riviéra mi svojim profilom pripomínala Sardíniu. Krásne hory, kľukaté cestičky a nádherné zátoky s pieskovými, či sem – tam kamienkovými plážami. Nádherné miesto. Aj keď musím priznať, že farba mora sa mi na Sardínií páčila viac. Hotelové rezorty sú rovnako kvalitné ako na Tureckej riviére.  Skvelé služby, prvotriedny servis ale hlavne nepreplnené pláže. Keďže hotelov je tu výrazne menej, na pláži som sa cítil akosi vzdušnejšie. Väčšina hotelov, ktoré sme videli mala pieskovú pláž, drobný kamienkový pás asi 2 metre pri vstupe do mora a ďalej pokračovalo piesčité dno. 

 

Efez

Ďalšou veľkou výhodou je blízkosť pamiatok. Vyhľadávané Pamukale je o 100 km bližšie, ako z Tureckej riviéry. Starobylé mesto Efez ( Epheus ), je vzdialené len necelú hodinku jazdy autobusom od hotelov v okolí Kusadasi. Na potulkách mestečkom Efez sa dozviete napríklad aj to, že kedysi siahalo more až po jeho okraj a v minulosti to bolo prístavné mesto.  Odhadom  v ňom žilo až okolo 200.000 obyvateľov. Dozviete sa však napríklad aj to, kde sa zamieňal tovar dovezený po mori,  alebo to, že už v rímskych dobách existovala obchodná ulica, knižnica, či nevestinec. Prehliadka končí návštevou obrovského amfiteátru, do ktorého údajne vošlo až 20.000 ľudí. 

 

Kusadasi

Nádherné mestečko Kusadasi je skutočným rajom pre večerné prechádzky po prístave, nákupy v bazároch, či vychutnávanie si dovolenkovej atmosféry prístavného mestečka. Vedeli  ste, že prvá dovolenková destinácia v Turecku bola práve mesto Kusadasi? Prvý turisti sem zavítali už okolo roku 1950. Okrem spomínaného prístavu, či starého centra, v okolí nájdeme aj najväčší aquapark v Turecku, kde si okrem množstva tobogánov užijete aj Show s delfínmi.

Pri potulkách čarovným mestečkom Kusadasi sme neodolali  posedeniu pri pravom tureckom kebabe, v miestnej reštaurácií. Príjemný a veľmi úslužný personál sme stretli aj tu. Orientačná cena za takúto večeru ,vrátane pivka , bola okolo 5-7,- EUR. S plným žalúdkom sme sa tak mohli vrútiť do malebných uličiek plných obchodov.  

 

Na záver

Dojem z tejto časti Turecka bol skvelý.  Krásna príroda, pekné zátoky či dostupné pamiatky, to je niekoľko dôvodov, prečo navštíviť Egejskú riviéru.  Menšou nevýhodou sú zatiaľ  menej vybudované strediská okolo hotelov . Kto zatúži po nákupoch či večernej zábave mimo hotela, musí sa zviesť do centra Kusadasi taxíkom alebo dolmušom. Ceny nie sú vysoké. Naša cesta z centra na hotel trvala 50 min. a zaplatili sme približne 7,- EUR za osobu v taxíku.  Dolmuš by nás zviezol za približne 3,- EUR

 

 

Odporúčané stránky: