• Can Pastilla
  Can Pastilla
 • Palma de Malorka
  Palma de Malorka
 • Palma de Malorka
  Palma de Malorka
 • Alcudia
  Alcudia
 • Alcudia
  Alcudia
 • Formentor
  Formentor
 • Formentor
  Formentor
 • Porto Cristo
  Porto Cristo
 • Sa Calobra
  Sa Calobra
 • Port de Soller
  Port de Soller
 • Santa Ponsa
  Santa Ponsa

Návrat na Malorku

     Keď som pred pár rokmi po prvý krát navštívil Malorku, do tejto krajiny som sa okamžite zamiloval. Získali si ma nie len prekrásne pláže či nádherné útesy ale i majestátne hory. Po návšteve tohto očarujúceho miesta som si bol celkom istý, že sa sem skôr či neskôr opäť vrátim. 

 

Keď prišla ponuka od kolegov z CK Hechter, pozrieť ich kapacity, nezaváhal som ani na okamih. Dobrý partner, skvelý produkt, tak prečo ho nespoznať aj osobne a zároveň si pracovnú cestu predĺžiť o dovolenku na bicykli. Po krátkom rozhodovaní  o termíne návratu, teda rezervujem letenky a už sa neviem dočkať mojej milovanej Malorky.

 

Najpr práca, potom zábava

     V piatok ráno sa stretávame na letisku a už o malú chvíľu odlietame. Po zhruba troch hodinkách už pristávame v letovisku Palma De Malorka, odkiaľ nás čaká krátky transfer do strediska - Santa Ponsa. Toto menšie, dovolenkové stredisko ponúka všetko,  čo k pulzujúcemu ,modernému dovolenkovému letovisku patrí. Či už sú to plážové reštaurácie alebo pekné pieskové pláže, dostatočne široké pre všetkých. Jednoducho radosť dovolenkovať.  Hoci  mi trochu chýba pobrežná promenáda, nahrádza ju pekný menší park, priamo na pláži. 

 

Po ubytovaní sa a krátkom posedení v plážovom bare, sa večer presúvame do samotného centra, Palma de Malorky. Ak niekedy ostrov Malorka navštívite, určite nevynechajte prehliadku tohto malebného mesta. Jeho neopakovateľnú turistickú atmosféru ,dotvára množstvo kaviarní, katedrála či mnoho ďalších historických budov. Nebuďte prekvapení ak kde tu natrafíte i na rôznych pouličných umelcov. Vďaka Sebastiánovi, nášmu miestnemu sprievodcovi, sa dostávame aj na miesta mimo turistickej zóny. Tu stretávame množstvo mladých ľudí, vysedávajúcich na trávičke, v okolí počuť rozliehajúcu sa pouličnú hudbu. Takmer na každom kroku narazíme na rôzne stánky s občerstvení či pouličné trhy s domácimi výrobkami, jednoducho skvelé a neopakovateľné.  Keďže prehliadku mesta končíme až za tmy, kocháme sa ešte nádherne osvietenou katedrálou.

 

Ako vybrať dovolenkové stredisko

     Nasledujúce dni venujeme prehliadke stredísk a hotelov na Malorke. Kam sa teda na Malorke vybrať? Ak obľubujete pokojné potulky večerným historickým mestom, určite vyhľadajte strediská, v okolí Palmy. Medzi ne patria letoviská Santa Ponsa, Paguera či Can Pastilla, známe najmä svojou ideálnou polohou. Z letiska sa k nim dostanete krátkym transferom a taktiež tu veľmi dobre funguje miestne spojenie do hlavného mesta. Dovolenkárov lákajú i krásne promenády s obchodíkmi či reštauráciami alebo obrovské pieskové pláže. Nájdete tu jednoducho všetko, čo od dobrej dovolenky môžete očakávať. Ak však prechádzky historickým centrom radšej zameníte za bujarí nočný život, vydajte sa do rušných stredísk ako EL Arenal či Magaluf. V prípade, že plánujete rodinnú dovolenku, pokojne svoje kroky nasmerujte do oblastí na juhovýchode ostrova -  Sa Coma a Cala Milor alebo na severovýchodnom pobreží - Can Pastilla alebo Alcudia. Práve z oblastí na severovýchodnom pobreží  možno absolvovať  i nádherný výlet, či už priamo do historického centra samotnej Alcudie alebo na prehliadku polostrova Formentor.  Pravú dovolenkovú atmosféru podčiarkujú i všadeprítomné promenády,  nie len pre chodcov. Na svoje si prídu aj korčuliari či cyklisti. 

V rozdeľovaní dovolenkárov, nemožno zabudnúť ani na romantické duše, pre ktoré sú priam ideálne letoviská ako Port de Soller, Soller, či Porto Cristo. Žiaľ, v čase písania tohto článku neboli v ponuke slovenských cestovných kancelárií.

 

Kam na výlet?

     Okrem už spomínanej Palmy, či vyhliadky Formentor určite odporúčam aj výlet vláčikom do mestečka Soller. Odtiaľ sa  historickou električkou dostanete do oblasti Port de Soller, prípadne autom do neďalekej dedinky , Fornaluxt,  vyhlásenú za najkrajšiu na Malorke. Nádherná je však bezpochyby  aj Valldemossa  či dedinka Deia.

Pre milovníkov horských ciest odporúčam prenajať auto a zajazdiť si v sedle Torrent de Pareis,  s kúpaním v zátoke Calobra. Ak si trúfate na 10 km stúpanie s prevýšením 800 m. ,môžete si to vyskúšať aj na bicykli. Pre mňa to bol skvelý zážitok.

Pekný výlet Vás čaká aj do mestečka Felanitx, s následným výstupom ku kláštoru Sanctuary of San Salvador. Odtiaľ Vás očaria nádherné výhľady na okolie a pre veriacich aj niečo viac.

 

Verím, že som Vás inšpiroval a tento malebný kraj sa Vám podarí navštíviť. 

Pracovná cesta končí a ja na druhý deň pokračujem na svojej ceste bicyklom okolo Malorky.