Temperamentná Andalúzia

05/2015 : Angelika 

 

Horúce, exotické a temperamentné. To všetko sú prívlastky, ktorými si obľúbené Španielsko, každoročne podmaňuje tisíce dovolenkárov, z najrôznejších kútov sveta. Kým jedných si krajina získala svojou bohatou históriou, iných zlákali nekonečne široké pláže či slnečné lúče, hrejúce takmer po celý rok. O tom, že je Španielsko skutočne nádherným miestom na zemi, sa vďaka svojej práci, presviedčam i na vlastné oči.

 

Svoje pracovné, no zľahka dovolenkové putovanie, po španielskej Andalúzii, štartujeme ôsmeho mája. Predsa len, blížiaca sa dovolenková sezóna, je pre nás ideálnym obdobím, kedy sa vydať do niektorej z dovolenkových destinácií a takpovediac "zmapovať terén".

Naše putovanie začína podobne ako predošlé pracovné cesty, už na bratislavskom letisku. Čakajúc na odlet, medzi sebou nadväzujeme prvé známosti, spoločne zdieľame očakávania z blížiacej sa infocesty. Už zakrátko sa však vznášame v oblakoch a presúvame sa do známeho dovolenkového strediska, Malagy. Okrem oblasti významnej pre turizmus, je Malaga taktiež druhým najvýznamnejším mestom Andalúzie. Po absolvovaní takmer trojhodinového letu, však naše cestovanie ani zďaleka nekončí. Máme iba niekoľko minút na vdýchnutie čerstvého, prímorského vzduchu, potom sa opäť ocitáme v priestoroch rušného letiska. V rýchlosti vyzdvihujeme batožinu a ďalej nasledujeme našu vedúcu Lenku. Kráčajúc za ňou, sa presúvame k ďalšiemu dopravnému prostriedku, tento krát k luxusnému autobusu. Pred nami je opäť ďalší, viac ako trojhodinový presun do oblasti Costa de Almeria, konkrétne do strediska Almerimar. 

 

Almerimar

Vďaka krásam, ktorými Španielsko oplýva, nám niekoľko hodinová cesta, ubehne celkom ako voda. Takmer sa nestíhame obzerať za nádhernými prírodnými scenériami, malebnými zátokami či dych vyrážajúcimi stavbami. Niektorí z nás neprestajne fotografujú, v snahe zachytiť každučký moment, iný spokojne odfukujú  a oddávajú sa spánku. 

Po niekoľkých hodinách sa však predsa len ocitáme vo vytúženom cieli, v známom dovolenkovom stredisku, Costa de Almeria. Na španielske končiny pomaly ale isto padá teplý, letný podvečer, vo vzduchu už cítiť skutočnú dovolenkovú atmosféru. Vyčerpaní, no očarení krásou krajiny, ktorá nás priam obklopuje, sa presúvame do prvého hotela. Hotel Almerimar nesie meno práve po dovolenkovom stredisku, v ktorom sa nachádza. Sezóna letných dovoleniek sa iba začína a tak nás už pri príchode, hotel ohúri najmä pokojom a tichom, ktoré ním vládne. Zaujme nás i množstvo zelene, steny obrastené živým brečtanom či zurčiaca voda vo fontáne, priamo v hotelovej hale. V neposlednom rade však medzi jeho kvality patrí i priestranná hotelová záhrada, bezprostredná blízkosť piesočnatej pláže či neďaleký prístav, plný rôznych obchodíkov, barov i reštaurácií. Po krátkej prehliadke hotela trávime zvyšok večera prechádzkou po pláži. Kým jedny z nás dávajú prednosť romantickej prechádzke, priamo po plytkom, morskom brehu, iný si vychutnávajú pešiu promenádu, lemovanými rôznymi atrakciami. Do malebného prístavu, sa pešou chôdzou presúvame počas niekoľkých minút. Hoci je dovolenková sezóna iba na začiatku, reštaurácie či bary, sú už teraz plné dovolenkárov, túžiacich po zábave. Netrvá dlho a mestečko Almeria sa celkom ponorí do tmy. Za nami je tak prvý, prevažne však cestovateľský deň, po slnečnom Španielsku. 

 

Granada

Potom čo si v hoteli Almerimar vychutnáme bohaté raňajky, opäť pokračujeme v putovaní. Pred nami je zhruba dvojhodinová cesta, na konci ktorej sa zoznámime s ďalšou, mimoriadne zaujímavou, dovolenkovou oblasťou. Tento krát na nás čaká známa andalúzska krásavica, Granada. Medzi jej dominanty bezpochyby patrí najmä známe pohorie, Sierra Nevada, nemožno však nespomenúť ani významnú pevnosť La Alhambra, postavenú už  roku 886. Okrem známych dominánt si ma však Granada získava najmä svojou neopakovateľnou atmosférou, ktorú cítiť doslova v každučkej uličke. Nie je ničím výnimočným, ak uprostred niektorej z nich, natrafíte na temperamentných, pouličných tanečníkov, hudobníkov, predavačov či dokonca veštcov. Exotickú a pravú dovolenkovú atmosféru podčiarkujú i všadeprítomné pomarančovníky, rozkošné, k sebe sa túliace domčeky či nádherné, historické stavby. Skôr ako sa s mestom granátových jabĺk rozlúčime, nemôžeme vynechať ani návštevu niekoľkých drobných obchodíkov, s rozkošnými suvenírmi. Domov si odnášam zmenšeniny vejárikov, typické kastanety a samozrejme kvalitné španielske víno. 

 

Almeria

Počas najbližších dní, program našej pracovnej cesty vypĺňa prehliadka niekoľkých  kvalitných hotelov. Medzi nimi napríklad hotel Zoraida Park, Protur Roquetas či Iberostar Malaga Playa. Svoje pracovné tempo však odľahčujeme i ďalším výletom, tento krát do mesta Almeria. Pôvodom malej, rybárskej dedinke, dominuje najmä pevnosť Alcazaba, poskytujúca pohľad priamo do chudobnej, arabskej štvrte. Po krátkom výklade od milej, španielskej sprievodkyne, naše kroky vedú do samotného centra mesta, ktoré nás podobne ako letovisko Granada, ohúri svojou atmosférou. Očarení sme najmä nádhernými, úzkymi uličkami popretkávané najrôznejšími, historickými zákutiami či všade prítomnými, exotickými kvetmi, ktorých vôňa sa rozlieha niekoľko metrov. 

Keďže slnko je neúprosné a ortuť teplomera presahuje tridsať stupňov, nastáva čas na krátky oddych, spojený s tradičným obedom. Pripravené sú pre nás známe španielske "tapas", malé kúsky jedla, typické pre každú tamojšiu reštauráciu či vináreň. Na výber máte niekoľko desiatok "tapas", či už sa rozhodnete pre misku s morskými plodmi, tradičnú "paellu" alebo známe "gaspacho". 

 

Torrox

Po nie príliš výdatnom, no tradičnom obede, naše kroky smerujú do letoviska Torrox. Obľúbená prázdninová oblasť, rozprestierajúca sa v juhovýchodnej časti Andalúzie, každoročne láka niekoľko tisícov dovolenkárov. Krátka vzdialenosť nádhernej Granady i historickej Sevilly či široké pláže s nezameniteľným, tmavým pieskom, to všetko sú aspekty, vďaka ktorým sa letovisko Torrox, radí na zoznam najobľúbenejších, španielskych destinácií. 

 

Pracovné putovanie za krásami Španielska, je na konci. Nech sa už rozhodnete pre pobyt v ktorejkoľvek časti nádhernej Andalúzie, vedzte, že vaša dovolenka v nej, bude tou nezabudnuteľnou.