• Alanya
  Alanya
 • Fethiye
  Fethiye
 • Fethiye
  Fethiye
 • Hierapolis
  Hierapolis
 • Kleopatrina pláž
  Kleopatrina pláž
 • Mesto duchov
  Mesto duchov
 • Side
  Side
 • Pamukkale
  Pamukkale

Moja cesta do Turecka

10/2011 : Katka

 

  

Nové stredisko Fethiye

     Po prílete na letisko v Antalyi, sme boli prekvapení veľkou a priestrannou halou v modernom štýle. Po kontrole pasov a zaplatení víz 15,- €/osoba, nám už nič nebránilo v ceste do Fethiye. Počas 5 hodinovej cesty autobusom smerom na západ od Antalye som začala spoznávať túto krajinu. Nádherné hory a lesy, pasúci sa dobytok, či jednoduché mestečká s predavačmi sediacimi priamo pred svojím obchodom. Konečne sme dorazili do Fethiye. Táto oblasť Turecka je pre slovenských turistov viac-menej neznáma, pretože slovenské CK ju začnú ponúkať až od budúcej sezóny. Zatiaľ ju navštevujú len anglickí turisti, ktorí sú tam veľmi spokojní. A ja nemôžem nič iné ako súhlasiť. Kontrast hôr a krásneho údolia s priezračne čistou vodou vo mne zanechalo asi najhlbší dojem zo všetkých nami navštívených oblastí. Fethiye sa delí na dve časti- prístavné mesto Fethiye, ktoré je útočiskom najmä pre miestnych obyvateľov, a turistická oblasť Calis, kde nájdete okrem útulných hotelov s prekrásnou zeleňou aj rôzne obchodíky, bary a reštaurácie. Neďaleko sa nachádza jedna z najkrajších pláží sveta “Modrá lagúna”, či dedinka Kayakoy, označovaná ako “mesto duchov”.

 

Výlet na Pamukkale

     Po dvoch nociach strávených v tomto zeleňou obklopenom raji, smerovala naša ďalšia cesta na známe Pamukkale, nádherné biele kaskády pripomínajúce zamrznuté vodopády. Tento prírodný jav zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO vznikol stekaním termálnej vody dosahujúcej 36º C bohatej na vápnik po skalnatých terasách. V minulosti bolo možné sa v týchto jazierkach aj kúpať, v súčastnosti je hlavný tok odklonený do umelo vytvorenej oblasti iných stupňovitých jazier a cestičky s kanálom. 

V tesnej blízkosti Pamukkale sa nachádza ďalšia pamiatka UNESCO, ruiny mesta Hierapolis. Dodnes sa zachovalo len niekoľko budov, amfiteáter, prístupové cesty a vzácne pohrebisko. Aj toto miesto stojí za návštevu.

Po exkurzii týchto krásnych miest nás nasledujúce tri dni čakala prehliadka ďaľších hotelov v rôznych turistických oblastiach Turecka. Najskôr sme navštívili 5-hviezdičkové hotely v Lare, neskor známe Alba hotely neďaleko Side, ako má vyzerať luxus nám ukázali v hoteloch v Beleku, a nakoniec sme si pozreli i hotely v Avsallare. 

 

Relax na lodi v Alanyi

     Po vyčerpávajúcich dňoch plných práce a cestovania sme sa konečne dožili trošky oddychu, v rámci ktorého sme dostali možnosť plaviť sa loďou z Alanye, okolo Kleopatrinej pláže, s niekoľkými prestávkami na kúpanie sa priamo v Stredozemnom mori. Na záver pracovnej cesty nám začalo priať aj počasie, a plavbu loďou sme si vychutnali pod teplými lúčmi Slnka. Počas plavby sa nám naskytli zaujímavé pohľady na pobrežie z opačnej strany a vychutnali sme si aj kulinárske špeciality podľa receptov starých námorníkov. Po plavbe sme sa prešli uličkami Alanye, dali si turecký kebab a pokúpili suveníry. Najväčšiu časť predávaného sortimentu však rozhodne tvorí oblečenie. Večer sme sa prešli po nočnej Alanyi a zašli sme na jednu z mnohých diskoték, ktoré toto mesto ponúka. Nasledujúci deň nás už čakal let domov. Priniesla som si veľa krásnych spomienok, o ktoré sa môžem s Vami podeliť aspoň prostredníctvom fotiek.

My sme infocestu absolvovali až na konci sezóny, takže počasie bolo premenlivé a miesta, ktoré sme navštívili nie sú na fotkách také krásne, ako pôsobia pod slnečnými lúčmi a za vyšších teplôt.

 

Kam v Turecku ?

     Ak by som mala zhrnúť moje pocity z prehliadky hotelov v rôznych turistických oblastiach Turecka, najviac ma zaujalo práve nové stredisko Fethiye, ktoré bude v ponuke od budúceho roka, pre jeho nádherné hory a prekrásne čistú vodu. Ak by som očakávala od dovolenky luxus, vybrala by som si stredisko Belek s množstvom golfových ihrísk, alebo Lara, ktorej výhodou je i krátky transfer z letiska, keďže sa nachádza priamo v Antalyi. Krásne piesčité pláže a skvelý hotelový servis za priaznivé ceny určite môžete očakávať v hoteloch v okolí Side. No a pre menej náročných, ale zábavychtivých turistov odporúčam Alanyu. Množstvo diskoték, skvelé nákupy a krásna piesčitá Kleopatrina pláž.

 

Prajem Vám šťastnú cestu a príjemné chvíle na Tureckej riviére.

 

 

Odporúčané stránky : 

Dovolenkové destinácie Turecko

Dovolenka Turecko

Last minute Turecko

Last minute na e-mail