• pláž Kaya Artemis
  pláž Kaya Artemis
 • pláž Noah"s Ark Deluxe
  pláž Noah"s Ark Deluxe
 • pláž Palm Beach
  pláž Palm Beach
 • severné pobrežie
  severné pobrežie
 • amfiteáter Salamis
  amfiteáter Salamis
 • amfiteáter Salamis
  amfiteáter Salamis
 • kúpele Salamis
  kúpele Salamis
 • prístav a hrad Kyrenia
  prístav a hrad Kyrenia
 • prístav Kyrenia
  prístav Kyrenia
 • prístav Kyrenia
  prístav Kyrenia
 • príprava cyperského drinku
  príprava cyperského drinku
 • hrad St. Hilarion
  hrad St. Hilarion
 • Kyrenia z hradu St. Hilarion
  Kyrenia z hradu St. Hilarion
 • caravansaray
  caravansaray
 • Nikozia - turecká časť
  Nikozia - turecká časť
 • Nikozia - grécka časť
  Nikozia - grécka časť

Severný Cyprus

10/2012 - Peťo 

 

     Po troch skvelých dňoch strávených na Tureckej riviére s CK Hechter, prilietame na Cyprus. Ostrov Cyprus je rozdelený na dve časti, Severný Cyprus – turecká časť a Južný Cyprus – Cyperská republika ( grécka časť ). Násilie medzi dvoma krajinami už dávno utíchlo a tak sa tu opäť naplno rozvíja turizmus. 

A čo tento čarokrásny ostrov ponúka?

Prekrásne piesčité pláže, ale aj skalnaté zátoky s kryštálovým morom, samozrejme bohatú históriu v podobe rôznych starobylých opevnení, či hradov, ale aj prekrásne hory.

 

     Naše spoznávanie Cypru začíname na južnom pobreží Severného Cypru. V oblasti Bafra, či Famagusta nás očarili prekrásne veľké a široké pláže s dostatkom miesta pre všetkých. Miesta, kde Vám nikto nebude zavadzať. Milujem takéto miesta. K tomu veľké rezorty, kde si viete nájsť svoje miesto na odpočinok a kľud.  

 

Pozrite si ponuku hotelov v stredisku Bafra na Severnom Cypre

 

     Po dobrom obede nás čaká prehliadka starobylého mesta Salamis s amfiteátrom, pozostatkami kúpeľov, či gymnázia. Od našej sprievodkyne sa dozvedáme množstvo zaujímavostí z histórie a žasneme nad vynaliezavosťou našich predkov. Podvečer sa už autobus krúti cez hory na severné pobrežie Severného Cypru. V Hoteli Oscar sme sa ubytovali a zlákala nás chuť vyskúšať kasíno. Čašník mi nestihol ani priniesť Gin a už som bol bez peňazí .:) Nuž darmo, nemám skúsenosti. Ale pokiaľ patríte k vyznávačom takejto zábavy, na Cypre si určite prídete na svoje.

 

 Pozrite si prehliadku hotelov v stredisku Famagusta na Severnom Cypre

 

     Ďalší deň si prehliadku hotelov na pobreží spríjemňujeme návštevou mestečka Kyrenia s prístavom a hradom. Vysoké hradby a malebné uličky popri prístave lákajú na nádherné prechádzky, či večerné romantické posedenia na terasách. Ach jaj, viem si tu predstaviť dovolenku. Na hrade nájdete aj pozostatok lode objavenej len v osemdesiatych rokoch. Podľa tovaru, ktorý prevážala, historici zistili, že vyplávala z gréckeho ostrova Samos, ďalej pokračovala na Kos a Rodos, a stroskotala neďaleko Cypru. Je to jedna z najvzácnejších cyperských pamiatok. My sa ďalej túlame po severnom pobreží a spoznávame hotely a ich pláže. Sú viac skalnaté než južné, s malými piesčitými plážami, malebnými zátokami a krásnym priezračným morom. V hoteli Lapethos objavujeme najväčší aquapark na Severnom Cypre. Deň sme ukončili skvelým rockovým koncertom cyperskej kapely v meste Nikózia. 

 

 

Pozrite si prehliadku hotelov v stredisku Kyrenia na Severnom Cypre

    

     Ďalší deň ráno vyrážame za pamiatkami. Autobus sa s nami opäť štverá po serpentínach do vysokých hôr až ku kláštoru Bellapais. Od nášho sprievodcu sa opäť dozvedáme zaujímavosti zo života našich predkov a zároveň sa kocháme krásnym výhľadom jedným smerom na hory a druhým na pobrežie. Nuž v minulosti si naozaj vedeli vybrať miesto pre svoje stavby. Pred kláštorom je nenápadná reštaurácia, v ktorej obsluhuje 92 ročný pán. Namiešal nám špeciálny cyperský drink. Fajný bol, určite ochutnajte. Po osviežení pokračujeme ďalej smerom k hradu Hilarion. Opäť nás čakajú nádherné výhľady na mesto Kyrenia. Dozvedeli sme sa aj to, kde a ako bývalo panstvo, či ako sa služobníctvo vyhrievalo od konského tepla. Z hradu už smerujeme do mesta Nicosia. Mesto rozdelené na dve časti - tureckú a grécku. Najprv prehliadka a obed v dome zvanom Caravansaray – v minulosti to slúžil ako camp pre ťavie karavany. Po pamiatkach sa konečne dočkala aj nežná polovička našej partie. Ide sa nakupovaaaať!  Prvá časť nákupnej uličky je turecká – pripomína skôr Miletičku. Po kontrole pasov a neodmysliteľnom pečiatkovaní vstupujeme do gréckej časti. Zrazu sme niekde inde. Značkové obchody, terasy, kaviarničky. Treba ten rozdiel zažiť.

 

     Máme nakúpené, ale hlavne množstvo nádherných zážitkov a tak naše putovanie po Severnom Cypre pomaly končí. Ak sa Cyprus objaví v katalógoch slovenských CK, neváhajte a vydajte sa spoznať túto krásnu, turistami zatiaľ menej objavenú krajinu.

 

 

Odporúčané stránky :