Okúzľujúce Turecko

05/2015 : Angelika 

 

Atmosféru exotického, horúceho Turecka cítiť už na samotnom Viedenskom letisku. Čím viac sa približujeme priamo k odletovej bráne smerujúcej do tureckej Antálye, tým väčšmi sa osadenstvo cestujúcich prerieďuje. Prevládajú výrazní moslimský muži, v ich pozadí možno badať viac či menej zahalené partnerky, manželky. Ako útla žena zo svetlými vlasmi a jemnými rysmi tváre, sa pohľadom moslimských mužov vyhýbam iba ťažko. Predsa len som odlišná a celkom iná ako ich tmavovlasé partnerky s nezameniteľnými, exotickými črtami.

 

Let do horúcej Antálye trvá s hodinovým posunom času takmer tri hodiny. Vďaka pohľadu na čarokrásnu krajinu z vtáčej perspektívy, vám však necelé tri hodiny letu ubehnú celkom ako voda. Prelet priamo cez snehobiele oblaky urobí predsa i z niekoľkohodinového letu , neopakovateľný zážitok. 

Napriek tomu sa však nemôžem dočkať pristátia a okamihu, kedy do svojich pľúc vdýchnem jedinečný, morský vzduch a kedy svoj pohľad upriem na nádherné, exotické palmy. Už počas letu medzi členmi našej skupiny začínajú vznikať prvé, nesmelé priateľstvá. Ani ja nie som výnimkou a tak svoju radosť spojenú s množstvom očakávaní, zdieľam so svojou novou priateľkou, Deniskou. Obe sme v tíme cestovnej kancelárie Hechter nováčikmi a tak sa netajíme tým, že sa príchodu do horúceho Turecka už nevieme dočkať. 

 

Side

Atmosféru i celkom iný vzduch si vychutnávam ihneď po prílete. Po krátkom privítaní však  opäť pokračujeme v cestovaní. Autobusom sa vezieme priamo do turisticky obľúbeného Side, cestou nadšene a miestami zo zatajeným dychom počúvame nášho sympatického sprievodcu, Peťa. Nešetrí zaujímavosťami, faktami ani historickými poznatkami, Turecko má skrátka ako na dlani. Presun do obľúbeného letoviska nám zaberie necelú hodinu. Takmer sa nestíhame obzerať za množstvom luxusných hotelov, ktorými je krajina priam posiata. Kde tu možno badať menšiu, pôvodnú stavbu, prevažujú však obrovské hotelové rezorty. Všímame si i i desiatky rozostavaných hotelov, ktoré budú údajne o niekoľko týždňov hostiť prvých návštevníkov. Rýchlosťou svetla rastúce stavby vraj v Turecku nie sú ničím výnimočným a je celkom bežným javom, ak na výstavbe nového hotela pracuje i viac ako sedemsto robotníkov. 

Obľúbená dovolenková destinácia Side, si ma získa takmer okamžite. Očarujúca príroda, priezračné more a široké, upravené pláže stvorené na dokonalý odpočinok, sú aspektmi, vďaka ktorým sa letovisko Side stáva bezpochyby jednou z najobľúbenejších tureckých oblastí. Hoci som v Turecku pracovne, nemôžem vynechať návštevu povestných miestnych bazárov. Neodmysliteľne k nim patria najmä exotický predavači, prevažne muži, ktorý svojim temperamentom zvádzajú okoloidúcich turistov k nákupu. 

 

Alanya

O niekoľko dní, kedy naše pracovné tempo o čosi zvoľníme, sa poberáme na krátky výlet do nemenej známej dovolenkovej oblasti, Alánye. Takzvané mesto mladých nás takmer okamžite pohltí svojou atmosférou. Cítiť ju skutočne v každej uličke, ktoré príchodom prvých dovolenkárov doslova ožívajú. Potom čo nasajeme atmosféru rušných, pulzujúcich uličiek, naše kroky smerujú k o čosi pokojnejšiemu miestu, ku krásnej a svetoznámej – Kleopatrinej pláži. Výnimočná je najmä svojou úctyhodnou šírkou, čistým, upraveným okolím i nádherným, jemným pieskom. Po spoznaní očarujúcej Alánye som teda absolútne presvedčená, že moje dovolenkové kroky povedú práve do nej. 

 

Antalya

Posledné dni našej pracovnej cesty trávime v ďalšom známom, mimoriadne obľúbenom letovisku, v historickej Antályii. Skôr ako sa však opäť pustíme do práce, nenecháme si ujsť menší výlet a prehliadku nádherného mesta. Históriou opradená Antálya mi vyráža dych už počas cesty, kedy spoza skiel autobusu nadšene pozorujem jej krásy. Môj pohľad pútajú najmä nádherné pláže, upravené promenády či prekrásna príroda. Za pohľad však stojí aj množstvo miestnych bazárov, ktorými je Antálya priam posiata. Atmosféra, ktorou mesto dýcha je priam neopísateľná. Úzke historické uličky plné miestnych výrobkov, tisícky rokov staré pamätihodnosti no i nádherné, romantické promenády, vytvárajú z mesta Antálya dokonalý, dovolenkový raj. V neposlednom rade sú to však i hotely najvyšších kvalít, poskytujúce služby na najvyšších úrovniach. 

Len čo do seba nasajeme atmosféru nádherného, historického mesta, autobusom sa presúvame priamo k nádherným tureckým vodopádom -  Düden. Iba ťažko však hľadám slová, ktoré by môj zážitok z nich dokonale vystihli. Sú jednoducho nádherné a pohľadu na ne sa akosi nedokážem nabažiť. Prekrásna, priestranná záhrada, do ktorej sú vodopády Düden posadené, môj zážitok ešte viac umocňuje. 

 

Moje putovanie od nádherného Side, cez rušnú Alányu až po historickú Antályu pomaly končí. Okrem hmotných spomienok, akými sú rozkošné tradičné suveníry, si však domov odnášam i niečo omnoho cennejšie. Dych vyrážajúce zážitky, cenné skúsenosti i množstvo nových, vzácnych priateľstiev.  

Vďaka svojim mnohým tváram, ktorými Turecko oplýva, pohostí a uspokojí skutočne každého dovolenkára. Či už ste milovníkom prírody, fanúšikom rušného, nočného života či obdivovateľom historických pamiatok, brány orientálneho Turecka sú otvorené práve pre vás.