• Grécko Nei Pori
  Grécko Nei Pori
 • Bulharsko Zlaté piesky
  Bulharsko Zlaté piesky
 • Bulharsko Zlaté piesky
  Bulharsko Zlaté piesky
 • večera za 9,- EUR v Bulharsku
  večera za 9,- EUR v Bulharsku
 • Grécko Thassos
  Grécko Thassos
 • Španielsko Ibiza
  Španielsko Ibiza
 • Grécko Olympská riviéra
  Grécko Olympská riviéra
 • Bulharsko Slnečné pobrežie
  Bulharsko Slnečné pobrežie
 • Grécko - obed za 6,- EUR
  Grécko - obed za 6,- EUR

Dovolenka nie je len pre bohatých

Autori : Peťo, Katka, Evka

 

     Tak sme sa v prieskume Eurobarometer dočítali, že zo Slovákov, ktorí nepôjdu tento rok na dovolenku až 51% uvádza dôvod nedostatok financii. Všimol som si ako sa toho chytili médiá a opäť sa tu informuje tragicky a negatívne.  Napr. až 1/5 Slovákov na dovolenku nemá peniaze. No uznajte, nie je krajší nadpis „ Až 4/5 Slovákov sa chystá na dovolenku? “

   Na facebooku TV Markíza som sa začítal do príspevkov diskutujúcich k tejto téme a to ma inšpirovalo k napísaniu tohto článku.

     Vraj ,,slovo dovolenka je odvodené  od slova ,,dovoliť si“", alebo ,,nemáme na taký luxus" alebo ,,dá sa z platu 550 EUR zarobiť  na dovolenku?".

 

A nemá byť zmysel dovolenky náhodou oddych?

Nemá to byť zmena prostredia, čas na rodinu, deti, či spoznávanie nových miest?

Áno, ak si pod dovolenkou predstavíme bohaté švédske stoly, 5-hviezdové hotely, tak potom naozaj väčšina z nás na to peniaze nemá. Pýtam sa, načo nám je na dovolenke luxus, ktorý nemáme ani doma? Ak zarábam málo, neznamená to zákonite, že musím ostať doma, stačí si len vyberať dovolenku podľa výšky mzdy. Inak povedané „ vyskakujme len do výšky svojho platu“.

 

     Napríklad nemusíme cestovať na dovolenku letecky, ale môžeme sa odviesť autobusom, či autom. Drahá dovolenka v Španielsku, či na juhu Talianska, sa dá nahradiť lacnejšou dovolenkou v  Bulharsku, či Grécku. V Turecku si  namiesto luxusných hotelov v Beleku alebo Lare, môžeme vybrať lacnejšie hotely v Alanyi. Nie v každej destinácii je potrebné mať ubytovanie so stravou, nakoľko niektoré krajiny ponúkajú bohaté možnosti stravovania sa aj mimo hotela. V dovolenkových strediskách je veľké množstvo reštaurácií, fast foodov a podobne. Napríklad  v Bulharsku sa dá najesť za 3 - 7 EUR, a ak sa uspokojíte s kebabom, postačia Vám 2 eurá.

No a posledná rada, nemusíte cestovať počas najdrahšej sezóny, v júli a auguste, môžete dovolenkovať napr. v máji, júni, či septembri.

 

     Ja sám som sa minulý rok rozhodol pre lacnú dovolenku v Grécku podľa vyššie spomínaných kritérií a bolo to super. Sem-tam sme varili  alebo grilovali, z čoho mali radosť najmä deti. Dovolenkovali sme koncom septembra, a teploty boli na severe Grécka okolo 30°C , takže skvelé. Cestovali sme vlastným autom a cesta nás vyšla na cca 350 EUR vrátane poplatkov. Viac info v článku Grécko autom.

     Apartmán pre 4 osoby sme si objednali za 170 EUR na 10 nocí, takže celá dovolenka nás vyšla na 520 EUR bez stravy. Stravu si však kupujeme aj doma na Slovensku, pričom ceny potravín u nás sú porovnateľné s cenami v zahraničí. Nad rozpočet bolo len stravovanie v reštaurácii, čo ale nie je žiadna suma, ktorá by nás na dovolenke ožobračovala. V Grécku sme sa v reštaurácii najedli za 4 - 10 EUR.

     Tento rok sa dá kúpiť apartmán v Grécku na septembrový termín už za približne 130,- EUR. 

Apartmán v Bulharsku pre 4 osoby napr. v júni stojí necelých 120 EUR. 

 

     Podľa môjho názoru, to, že až 51% z nás nedovolenkuje preto, lebo nemá peniaze je mylná infomácia a myslím si, že je to len o určení priorít. Samozrejme, súhlasím s tým, že z platu 500 EUR sa nedá našetriť na luxusnú dovolenku za 3 000 EUR. Do cestoviek prichádzajú aj zákazníci, ktorí sa pýtajú  na dovolenku v 5 hviezdičkovom hoteli s all inclusive cez prázdniny za 500 EUR. Takáto požiadavka sa však nedá splniť.  A potom si prečítame, že dovolenka je len pre bohatých. 

Nie, nie je, stačí sa len rozhliadnuť a vyberať podľa svojich finančných možností.