• pláž Tabarka
  pláž Tabarka
 • hotel Dar Ismail
  hotel Dar Ismail
 • hotel Dar Ismail
  hotel Dar Ismail
 • hotel Dar Ismail
  hotel Dar Ismail
 • hotel Dar Ismail
  hotel Dar Ismail
 • Tabarka je v lete aj mesto festivalov
  Tabarka je v lete aj mesto festivalov
 • obchodníci
  obchodníci
 • horská dedinka
  horská dedinka
 • plavba pirátskou loďou
  plavba pirátskou loďou

Tabarka príjemne prekvapila

04/2013 - Peťo

 

      Tuniské stredisko Tabarka je malá, ale o to snaživejšia dovolenková destinácia. Je tu len cca 6 hotelov, a dokonca tento rok budú údajne v prevádzke len 3, či 4 z nich. No čo sa týka ponuky využitia voľného času, toto stredisko takmer vôbec nezaostáva za veľkými dovolenkovými hitmi. 

 

Tabarka – mesto koralov

     Na Tabarke Vás čakajú široké pieskové pláže, prevažne pozvoľný vstup do mora a priezračné more.

Hotelové pláže sú pred sezónou starostlivo pripravené, ak je treba, navozí sa piesok, ktorý v zime voda odplaví. Je možné aj šnorchlovanie, ale ideálnejšie je odviesť sa ku skalnému polostrovu len kúsok od pobrežia a vychutnať si potápanie. V hĺbke okolo 20 – 30 m môžeme obdivovať nádherné koraly. Nie nadarmo sa hovorí „ Tabarka – mesto koralov“.

 

Mesto Tabarka
     Večer brázdime ulice centra. Žiadny problém s výtržníkmi, len snaha niektorých viac, či menej snaživých obchodníkov niečo predať. Je to všetko v norme, sú milí, nie drzí . V meste je viacero obchodíkov, reštaurácií s príjemnou stredomorskou atmosférou. Kávička za cca pol eura poteší. Už sa ani nepamätám, kedy som naposledy pil tak dobrú, a zároveň tak lacnú kávu. Skvelú atmosféru dodáva mestu aj maličký prístav, kde si viete objednať plavbu pirátskou loďou po pobreží, či len tak obdivovať ťažkú prácu rybárov, ktorí vyrážajú na lov už v skorých ranných hodinách.
V centre mesta ma prekvapili voľne prístupné športoviská. Našli sme tu volejbalové, minifutbalové, alebo ak chcete hádzanárske ihrisko, samozrejme aj tenisové kurty. V okolí je i detské ihrisko, ktoré má síce najslávnejšie časy evidentne za sebou, ale je použiteľné.
V meste a okolí chýba snáď už len systém na likvidáciu komunálneho odpadu. Ale na to sme si už akosi v týchto krajinách zvykli.

 

Voľný čas na Tabarke

     Od našich partnerov sme dostali pozvánku absolvovať takzvaný ekologický okruh na štvorkolkách. To sa neodmieta, a tak vyrážame. Zo začiatku cesta prechádza popred hotelami na pobreží, ale čoskoro odbáčame do vnútrozemia. Krútime sa serpentínami do kopcov, až sa nám zrazu odkrýva nádherný pohľad na miestne hory a priehradu ukrytú v doline. Otáčame sa pred malou dedinkou a smerujeme späť. 
Za návštevu určite stoja aj hradby vypínajúce sa nad Tabarkou, odkiaľ je krásny výhľad na mesto, pobrežie, ale samozrejme aj na otvorené more.
No najväčší zážitok bola pre mňa cesta do vnútrozemia za pamiatkami. Prekrásny kus zachovanej histórie, nádherná krajina, ktorá skôr pripomína Taliansku Kalábriu, než Afriku. Viac o výlete za pamiatkami píšem na blog.sme.sk 
Žiaľ po 4 dňoch naša cesta končí. Čo na záver dodať k Tabarke? Snáď len to, čím som začal - aj keď je toto stredisko veľmi malé, ponúka toho veľa na prežitie krásnej dovolenky.