Ako sa správne zbaliť

Autor : Peťo

 

 

Ako sa správne zbaliť ? 

Pri balení je veľmi dôležité brať na vedomie akým spôsobom cestujeme.

 

 

Hlavná batožina

     Vo všeobecnosti však platí, že všetky veci, ktoré cestou nebudeme potrebovať zbalíme do hlavnej batožiny. Ak cestujeme k moru a predpokladáme príchod do letoviska v doobedných hodinách, je dobré si na vrch batožiny pribaliť veci na pláž. Treba rátať s tým, že v hoteli Vás ubytujú až po 14:00 hod. , tak aby ste si mohli slnečné lúče vychutnávať hneď od začiatku Vášho pobytu. V hoteloch vo väčšine prípadov poskytujú miestnosť na uschovanie batožiny.

 

Príručná batožina

     Príručnú batožinu sa snažme mať čo najmenšiu. Ja osobne si do nej balím len foťák, prípadne kameru.

Nejaký MP3 prehrávač a bundu v prípade, že cestujem v noci alebo na dlhšiu cestu. Pri nočnej ceste sa hodí aj nejaký nafukovací vankúšik.

Ak počas cesty potrebujete užívať nejaké lieky, nezabudnite si ich zbaliť do príručnej batožiny, lebo k hlavnej batožine sa počas cesty autobusom, či lietadlom nedostanete.

 

Do čoho sa zbaliť

     Až do nedávna som bol zástancom bežného turistického batohu, no v poslednom čase som si obľúbil klasický kufor na koliečkach.

Samozrejme výber batožiny závisí od druhu cestovania. 

Úplne najhoršia varianta je bežná športová taška. Zle a nepohodlne sa nosí, dá sa len ťažko poriadne uzamknúť a teda je ľahko vykradnuteľná. Hodí sa len na cestu autom, lebo sa dá predsa len trošku ohnúť, či stlačiť pri hľadaní posledných milimetrov voľného miesta v kufri auta.

Batoh nie je zlá možnosť, ale rovnako tak ako športová taška má veľký problém ako ho uzamknúť.

Mal som ho už aj ja vykradnutý. Na letiskách sú obľúbené hlavne horné kapsičky na zips.

Hodí sa hlavne na cestovanie, keď sa často presúvate a tak nosiť batožinu na chrbte môže byť lepšie, ako ju ťahať na koliečkach po chodníku. Hlavne pri cestách do menej civilizovaného sveta.

Výhodou je pohodlné nosenie na/z hotela.

Najlepšia a najpoužívanejšia verzia je kufor na koliečkach. Dobre sa dá zbaliť, bez problémov sa dá uzamknúť a vďaka koliečkam sa aj dobre prepravuje na hotel, do taxika  a pod.

     Ak cestujete lietadlom a prenášate si nejakú dezinfekciu v sklenom obale, myslite na to, že pracovníci na letiskách Vašu batožinu zrovna nešetria. Ja osobne si radšej tekutiny prelievam do plastovej flašky. A ak už beriem darček v sklenej fľaške, starostlivo ju obalím tričkami a iným šatstvom. Nikdy ju nenechajte na okraji batožiny bez patričného tlmiča nárazov.