• Večerná poézia
  Večerná poézia
 • Hurghada - pláž
  Hurghada - pláž
 • Pyramídy v Gize
  Pyramídy v Gize
 • strážcovia pyramíd
  strážcovia pyramíd
 • predajňa suvenírov
  predajňa suvenírov
 • aj toto je Káhira
  aj toto je Káhira
 • Výroba papyrusu
  Výroba papyrusu
 • pred mešitou
  pred mešitou
 • Káhira - premávka
  Káhira - premávka
 • Káhira - tržnica
  Káhira - tržnica
 • Sharm El Sheikh - pobrežie
  Sharm El Sheikh - pobrežie
 • komfort hotela Gazala Garden
  komfort hotela Gazala Garden

Zima v Egypte

02/2008 - Peťo

  

     U nás zúria februárové mrazy a tak sa celkom teším, že trošku prehrejem kosti. Skorým ranným letom odlietame do Egypta. 

Náš pobyt začíname v Hurghade. Na moje prekvapenie je tu aj trošku zima. Vraj je to len chvíľkový studený front. Našťastie sa to potvrdilo a na druhý deň už zavládli tričkové teploty.

 

Makadi Bay

     Našu prehliadku začíname v časti Makadi Bay. Prekrásne hotelové rezorty s nádychom luxusu a k tomu nádherný koralový svet. Vstup do mora je trošku horší, odporúčam obuv do vody, ale všetko ostatné je super. Vzdialenosť do centra Hurghady je približne 20 km, takže aj nákupy, či zábava je relatívne blízko. Deň sme zakončili skvelou večerou v prekrásnom hoteli Makadi Palace.

 

Hurghada

     Ďalší deň ráno nás už autobus vezie na opačnú stranu Hurghady do strediska El Ghouna. Malebné umelo vybudované stredisko s lagúnami a drahými vilkami pre vyvolených. Dozvedáme sa, že stredisko vybudoval muž, ktorý sa pohybuje v desiatke najbohatších ľudí sveta. Je strážené políciu, je bezpečné a má typickú egyptskú architektúru. Z El Ghouny sa už postupne presúvame do severnej časti Hurghady a neskôr do centra. V okolí je množstvo väčších, či menších hotelových rezortov s krásnymi záhradami. Centrum mesta je živé, rušné, množstvo obchodíkov a dotieravých predavačov. Najčastejšia konverzácia na ulici je : 

Hello, where are you from ?

Slovakia.

Po chvíľke rozmýšľania... Ako sa máš? JJJ

Snaha zalíškať sa, len aby nám niečo predal.

Postupne sme sa presunuli až na juh Hurghady. Táto časť sa mne osobne páči najviac. Prišla mi novšia a modernejšia. Ak ste s deťmi, nájdete tu aj aquapark Titanic.

 

Káhira

     Večer ešte žúrujeme na hotelovej diskotéke a rovno odtiaľ vyrážame ( odchod do Káhiry je o 1:00 ráno ). Čaká nás nekonečná cesta v kolóne autobusov. Prvá zastávka je až o 6:00. Zaujímavé je, že v kolóne ide asi 20 autobusov a zastali sme pri malom motoreste so 4 toaletami. No paráda!!!

Po takmer hodinovej pôvodne 5 minútovej pauze pokračujeme. Okolo 11:00 prichádzame do národného múzea v Káhire. Všade plno ľudí, ale zato úchvatné pamiatky, sochy a samozrejme múmie. Pozor, za vstup k múmiám sa platí zvlášť vstupné vo vnútri múzea. Nie je možné platiť dolármi, či eurami, ale treba platiť miestnou menou. Z múzea sa presúvame k pyramídam.  Len ťažko si viem predstaviť, ako to stavali kedysi bez techniky. Pri jednej z pyramíd sa môžeme ísť pozrieť až dnu. Čaká nás úzka chodbička dlhá niekoľko desiatok metrov a vysoká snáď 150 cm. Dosť klaustrofobické. A hlavne na konci nie je nič. Prázdna hrobka. A tak opäť cesta späť.

Po pyramídach nás čaká ešte prednáška o výrobe papyrusu. 5 minút prednáška a 25 minút nátlak predajcov, aby sme si niečo kúpili. Egypťan sa nezaprie J.

Skvelý deň sme zakončili nákupom v Arabskom bazáre a večerou v typicky vidieckej reštaurácii. 

Ak niekedy zavítate do Egypta, odporúčam zvoliť si dvojdenný výlet do Káhiry namiesto jedného. Uvidíte oveľa viac a nie je program tak veľmi nahustený. Večer v Káhire tiež stojí za to.

 

Sharm El Sheikh

     Ďalší deň ešte obzeráme zopár pamiatok a faraónov a večer sa už presúvame popod Suez do strediska Sharm El Sheikh. Do strediska Sharm El Sheikh trvá cesta z Káhiry rovnako ako do Hurghady. Približne 8 – 10 hodín.

Ubytovali sme sa rovno v srdci tejto oblasti, v stredisku Naama Bay. Jednoznačne najrušnejšie a najmodernejšie stredisko v oblasti Sharm El Sheikh plné barov, diskoték, obchodíkov. Skvelé. Atmosféru ešte okorenili oslavy futbalových fanúšikov. Egypt vyhral akýsi Africký pohár alebo niečo podobné.

Nás však ráno čaká ďalšia prehliadka hotelov. Po prehliadke máme konečne aspoň pol dňa voľno a tak si vychutnávame príjemné slnečné popoludnie. Vyskúšali sme aj februárové kúpanie a večer sa plavíme rýchlo-loďou do Hurghady. Plavba trvá približne 4 hodiny. Loď je niečo ako autobus, takže plavba je dosť nudná. Večer prichádzame do Hurghady a ráno sa už presúvame na letisko. Náš trip je za nami.

Dovolenku v Egypte určite odporúčam. Hlavne, ak máte radi prekrásny podmorský svet, nerozčuľujú Vás dotieraví obchodníci a chcete si vychutnať famózne pamiatky, ktoré Egypt ponúka.

A Egypt v zime je veľmi príjemné vytrhnutie z mrazivej domácej reality. :)

Mne sa tu veľmi páčilo.

 

 

Odporúčané stránky : 

Dovolenkové destinácie Egypt

Dovolenka Egypt

Last minute Egypt

Last minute na e-mail 

Egypt - fotogaléria na facebooku