• Tropea
  Tropea
 • Tropea
  Tropea
 • Tropea
  Tropea
 • hotel Baia Tropea
  hotel Baia Tropea
 • hotel Borgo di Riaci
  hotel Borgo di Riaci
 • pláž - hotel Borgo di Riaci
  pláž - hotel Borgo di Riaci
 • Sicília - Taormina
  Sicília - Taormina
 • diéta nebude, zmestil som sa do najužšej uličky na svete :)
  diéta nebude, zmestil som sa do najužšej uličky na svete :)

Na kávičku do Kalábrie

05/2012 : Peťo

 

     Tak a je to tu. Konečne prišiel čas pozrieť sa aj na juh Talianska. Bolo to síce len na 2 dni, ale predsa. Veď kto z nás by si neodskočil na kávičku do Kalábrie ? 

Veľká vďaka patrí CK FIRO tour, ktorá zorganizovala túto skvelú cestu.

Keďže ešte nie je sezóna, čakala nás strastiplná cesta s medzipristátím v Ríme. V obchodíkoch sme trošku ošúchali kreditky a po viac ako 3 hodinách nakupovania a necelých 2 hodinách letu už pristávame v mestečku Lamezia Therme. Nemajte strach, v lete bude lietať priamy let z Bratislavy, takže za necelé 2 hodinky ste v raji nádherných pláží, krásnej zelenej prírody a vysokých strmých kopcov. Hurá, Kalábria!

 

Čo Vás čaká v Kalábrii? 
     V prvom rade sú to malebné zátoky s prekrásnymi pieskovými plážami, od ktorých sa vyťahujú vysoké skalné útesy dodávajúce tejto nádhernej časti prírody jedinečný ráz.
Krútime sa nekonečnými serpentínami pripomínajúcimi Makarskú riviéru. Cestu lemujú zelené zalesnené pahorky hôr.  Kalábria je bohatá na spodné vody, a preto je pestrosť lesných porastov nezameniteľná. 
Pri pohľade na zanedbané fasády budov mám pocit, že sme cestovali aj tak trošku späť v čase. Neskôr sa od sprievodkyne dozvedáme, že Kalábria patrí medzi najchudobnejšie regióny Talianska. Škoda, že to nie je vidieť aj na cenách v reštauráciách.
 
Kalábria je jednoducho iná
     Prvá chyba, ktorú pri návšteve v Kalábrii môžeme urobiť, je to, že ju začneme porovnávať s hotelmi v Turecku. Toto však nie je správna cesta, pretože to skončí negatívnymi recenziami na internete. Jednoducho, väčší dôraz sa tu kladie na gastronómiu a služby s tým spojené, než na fasádu hotela, či zariadenie izby.
A tak je úplne normálne, že čašník nerozumie ani slovám „white wine“, ale iba „bianco vino“, alebo že v izbe na terase je puknutá maľovka. Ale za to elegantne servírované gastronomické špeciality, nekončiaca ochota hotelového personálu, či dokonca odvoz autom z hotelovej reštaurácie do pavilónu na kopci, vynahradia drobné nedostatky v ubytovaní. A keď si k tomu doložíme nádhernú prírodu s krištáľovo čistým morom, prežijeme mimoriadne nádhernú dovolenku.
 
Čo ma zaujalo
     Čo sa týka ubytovania, tak pomerne dobrý pomer medzi cenou a kvalitou sa mi zdá hotel Baia Tropea. Osadený v nádhernej tropickej záhrade priamo na pláži láka na sladké ničnerobenie.
Pri návšteve Kalábrie určite nevynechajte výlet na Liparské ostrovy, nočný výlet k sopke Stromboli, či prechádzku uličkami v mestečku Tropea
Po celodennej prehliadke hotelov odchádzame relaxovať do večernej Tropei. Starobylé domčeky vybudované na skalnatom útese, zvuk vĺn narážajúcich o skalné pobrežie, sladkastá chuť Limonchella, či chutného kalábrijského vína, dotvárajú krásnu atmosféru večerného mestečka. Treba to zažiť.
Hneď ráno sa však už vydávame spoznávať Sicíliu. Cesta z Tropei do prístavného mestečka Villa San Giovani trvá niečo cez 2 hodiny. Trajekt na Sicíliu do mesta Messina trvá cca 15 minút a jazdí každých 40 minút. Odtiaľ sa už krútime kľukatými cestičkami do mesta Taormina, malebného mestečka postaveného na úpätí sopky Etna. Nájdete tu vraj najužšiu uličku na svete, Rímske divadlo, či námestie s prekrásnym výhľadom na pláže pod mestom. Po skvelom obede trošku nakupujeme a popoludní sa už vraciame späť. Výlet sa končí a na ďalší deň ráno opúšťame tento nádherný kraj. 
 
Verím, že sa sem raz vrátim nie len na pracovnú cestu, ale aj na dovolenku.
 
Odporúčané stránky :