• mesto Zakynthos
  mesto Zakynthos
 • Zakynthos
  Zakynthos
 • pláž Navagio
  pláž Navagio
 • ostrov Marathonisi
  ostrov Marathonisi
 • Laganas
  Laganas
 • Laganas
  Laganas
 • Laganas
  Laganas

Zakynthos

05/2016 - Angelika

     

     Obdobie pred začiatkom letnej sezóny je u nás čas, kedy cestujeme. Spoznávame obľúbené dovolenkové letoviská, navštevujeme množstvo hotelov, testujeme ich služby. Toto mimosezónne obdobie som využila na návštevu Grécka. Toľko spomínané, médiami preberané a zatracované Grécko. Tento krát sa vydávame po stopách jedného z najzelenších gréckych ostrovov, našim cieľom je Zakynthos.

 

     Po krátkom, zhruba dvojhodinovom lete pristávame na malom, medzinárodnom letisku. Vyzdvihujeme batožinu, nadýchneme sa prímorského vzduchu a pokračujeme v cestovaní. Transfer do strediska Laganas je krátky, sotva sa stihneme rozhliadnuť a sme na mieste. Keďže pre nás pracovná cesta nie je dovolenkou, nezaháľame a len čo sa ubytujeme, začíname pracovať. Čaká na nás prehliadka niekoľkých hotelov, takmer sa nestíhame čudovať, ako úctivo nás grécky partneri vítajú. Hotely Poseidon, Mediterranean či Plaza Bay, nás ohúria najmä svojou skvelou polohou. Z jednej strany ich doslova obklopujú široké pláže, z druhej strany naopak, rušné centrum.  

Na nádherných, širokých plážach už teraz stretávame prvých dovolenkárov. Prevažujú rodiny s deťmi, pre ktorých je výhodou najmä jemnučký piesok a pozvoľne sa zvažujúce dno. Stretávame však aj mladé páry či skupiny, ktorých prilákal najmä rušný nočný život. Doslova na každom kroku narážame na množstvo reštaurácií, obchodíkov či miestnych taverien, no i barov či diskoték. 

 

Čo sa oplatí vidieť na ostrove Zakynthos?

    Na druhý deň svoje pracovné tempo zmierňujeme a vydávame sa na niekoľko fakultatívnych výletov. O tom, že je Zakynthos na výlety skutočne bohatý, niet pochýb. Ak ste už niekedy tento ostrov navštívili, celkom iste ste neprehliadli všadeprítomné korytnačky. Nájdete ich na magnetkách, príveskoch, pohľadniciach či uložené vo vitrínkach, v podobe plyšových hračiek. Množstvo výletov je teda zameraných práve na ne. Kto by predsa netúžil vidieť, ako sa z mora vynorí obrovská caretta. Tiež nie sme výnimkou a tak sa hneď ráno vydávame na plavbu loďou. Po zhruba pol hodinovom krúžení po mori sa nakoniec dočkáme, na hladine sa na malý okamih objaví korytnačka. Vzápätí sa však opäť ponára. Ak sa vám teda počas plavby ku korytnačkám nepodarí zahliadnuť ich, nezúfajte. Možno len jednoducho tieto krásavice práve nemajú chuť, ukazovať sa turistom. 

O chvíľu sa loďou presúvame ďalej, smerom ku ostrovu Marathonissi, ktorý je taktiež rodiskom korytnačiek. Podmorské jaskyne, obmývané tyrkysovým morom a jemným pieskom, sú skutočným balzamom na dušu. 

 

     Po absolvovaní nádhernej plavby opäť pokračujeme v cestovaní, tento krát na nás čaká hlavné mesto - Zakynthos. Hneď po príchode naše kroky smerujú na čarokrásne miesto, Bochali,  ponúkajúce nádherný panoramatický výhľad na mesto. Zakynthos tak máte skutočne ako na dlani. Len čo sa do sýtosti nabažíme nádherného výhľadu, pokračujeme ďalej. Niektorí z nás sa môžu do samotného centra vybrať pešo, iní sa môžu zviesť pohodlne autobusom. Keďže som ako správna žena, nevolila vhodnú obuv, pripájam sa k menšej časti skupiny a nasadám do autobusu. Síce prichádzam o bohatý výklad našej sprievodkyne, no v meste som o čosi skôr. Priezračná voda, na ktorej sa pohojdávajú menšie či väčšie lode, romantické promenády lemované kaviarničkami či historické pamiatky, robia zo Zakynthosu naozaj prekrásne letovisko. Spolu s kolegami sa po krátkej prechádzke usádzame do útulnej kaviarne, obdivujúc prístav si vychutnávame grécku kávu. 

Hlavné mesto Zakynthos, nazývané aj Zante, vo mne teda necháva skutočne príjemný dojem. 

 

     Bezpochyby jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií, ktorá neodmysliteľne patrí k Zakynthosu, je pláž Navagio. Romantický záliv s bielym pieskom a tyrkysovým morom, obklopený mohutnou skalou, nájdete takmer na každej pohľadnici či magnetke. Neodmysliteľnou súčasťou pláže je i legendárny vrak lode, ktorý tu stroskotal v 80.tych rokoch. Hoci patrí pláž Navagio medzi najfotografovanejšie pláže sveta, nič sa nevyrovná tomu, ak si túto nádheru vychutnáte na vlastné oči. Je len na vás, či sa na pláž dopravíte loďou a okúpete sa v priezračnom mori alebo sa autobusom či autom dopravíte na vyhliadku. 

 

     Cestou z čarokrásnej pláže na nás čaká ďalšia zastávka, tento krát pravá grécka biofarma. Už pri príchode nás víta neuveriteľne milá, súrodenecká dvojica, odetá v tradičných miestnych krojoch. Po krátkom privítaní nás usádzajú za dlhý stôl, takmer sa prehýbajúci pod množstvom miestnych špecialít. Víno, olivový olej, sladké či slané drobnosti pochádzajú výlučne z ich farmy. Počas pochutnávania si na špecialitách, nám ochotne vysvetľujú napríklad spôsob zbierania olív či výrobu vína, taktiež sa popýšia niekoľkými oceneniami, ktoré ich farma získala. Okrem iného tu nájdeme i niekoľko stoviek rokov staré olivovníky, stromy s granátovými jablkami, voňavú levanduľu či citrónovníky. Dokonalú atmosféru biofarmy dopĺňajú takmer nekonečné viniče či všadeprítomné zvieratká.  

 

     Po piatich dňoch, naša pracovná cesta po Zakynthose končí. Nie len Grécko samotné ale i tento čarovný ostrov, vo mne necháva silný zážitok. Úctivý a pohostinní obyvatelia, nádherná príroda i prekrásne pláže, robia zo Zakynthosu bezpochyby jedno z najobľúbenejších, dovolenkových letovísk. 

 

Odporúčané stránky:

Last minute Grécko Zakynthos