Ako sa nedať okradnúť

Autor : Peťo

 

 

Ako sa nedať okradnúť 

     Nedávno som si prečítal na nejakom cestovateľskom blogu článok o tom, ako istí cestovatelia ostali bez peňazí a hlavne bez dokladov. Ostať v cudzej krajine bez dokladov je asi nočná mora každého cestovateľa a tak ma tento článok podnietil k napísaniu zopár základných rád, ako sa brániť pred vreckármi, prípadne ako zmierniť následky okradnutia.

 

1. pravidlo

     Základné pravidlo je rozdelenie hotovosti, prípadne kariet.  Všetky cenné veci, hlavne doklady a letenky mať vždy pri sebe, najlepšie schované niekde pod šatami.

Väčšiu časť hotovosti, karty a doklady nosím v ladvinke pod nohavicami. Na trhu je viacero zaujímavých kapsičiek, ale ja som si obľúbil tenučkú ladvinku, ktorú dávam pod nohavice a bez problémov mi vojde do nej pas a rezervná hotovosť. Mám ju schovanú tak, že ju vôbec nie je vidno a na ulici sa ju snažím vôbec nepoužívať.

Príručnú hotovosť mám uloženú v peňaženke, ktorú nosím na šnúrke okolo krku a to vždy pod vrchnou časťou oblečenia. V prípade, že niečo platím, používam zásadne hotovosť len z tejto peňaženky. Ale pozor, nenoste ju na vrchnej časti oblečenia, lebo sú vo svete šikuľky, čo Vám to z krku odrežú žiletkou jedna radosť a ste bez hotovosti. Vždy pod oblečením.

Ak sa peniaze minú, niekde v súkromí si doplním peniaze z ladvinky do peňaženky.

 

2. pravidlo

     Skopírovať cestovný doklad a kópiu mať určite na inom mieste než originál. Ak nás už niekto okradne, táto kópia pomôže urýchliť vybavenie nových dokladov potrebných na cestu domov.

 

3. pravidlo

     Pokiaľ je to možné na cenné veci, hotovosť a doklady využívať hotelový trezor. V žiadnom prípade nenechávať ani v luxusných hoteloch hotovosť len tak voľne pohodenú na izbe.

Personál si to rád zamení za všimné.

 

4. pravidlo

     Nikdy sa nespoliehajte na šťastie či náhodu a pred každou služobnou cestou či dovolenkou myslite aj na cestovné poistenie. Poistenie vás môže ochrániť nielen pred drahým lekárskym ošetrením, ale môže kryť aj výdavky spojené s právnou ochranou a poradenstvom či s ukradnutím batožiny a vecí osobnej potreby. Kým na dovolenku či niekoľko mesačný študijný pobyt vám stačí krátkodobé poistenie, na dlhšie vycestovanie, alebo opakované cesty v priebehu roka sa už oplatí uzatvoriť ročné cestovné poistenie. Možností je veľa, stačí si už len vybrať!