Grécko autom

09/2011 : Peťo

 

 

     Po dlhej a veľmi náročnej sezóne konečne prišiel čas aj pre nás cestovkárov. Ide sa oddychovať! 

Tento rok som dal prednosť potulkám vlastným autom, než komfortnej leteckej dovolenke. A tak vyrážame - smer Grécko. Keďže mám len 5 - ročné deti, riešil som aj problém, ako im spríjemniť dlhú šestnásťhodinovú cestu.

Vyrážame z Levíc o 12:30. Prvý taktický ťah na deti sa podaril, po obede spinkajú a tak je cestou pokoj. Smerujeme na Šahy a Budapešť.

 

Maďarsko

     Cesta cez Maďarsko je veľmi komfortná, diaľnice a rýchlostné cesty sú kvalitné. Diaľničný poplatok si vybavte ešte na slovenskej čerpačke. Na Slovnafte v Šahách známky predávajú. Vyhnete sa tak rečovým ťažkostiam v Maďarsku. My sme išli až na 18 dní, ale na čerpačke nám poradili, že dva  4-dňové poplatky budú výhodnejšie, než mesačný. Známku Maďari nedávajú, len blok a na základe ŠPZ Vás zaradia do systému ( poplatky v roku 2011 : Maďarsko : 4 dni : 9,- Eur, mesiac : 24,- Eur, Srbsko : 4 úseky spolu cca 8,00 EUR, Macedónsko : 3 úseky cca 3,- Eur ).

Zhruba po 2 hodinách míňame Budapešť a smerujeme na Szeged. Niečo vyše hodinky cesty za Budapešťou schádzame z diaľnice a odbáčame smerom na Kiskunmajsa.

Deti sa budia práve včas. Za pár minút sme v aquaparku Aona Thermal. Deti sa môžu vyšantiť na tobogánoch, dobre unaviť a ja si zatiaľ užívam odpočinok na lehátku pred dlhou cestou. Zatvárajú o 18:00 hod. Po krátkej večeri a kávičke na poslednej maďarskej OMV-ke pokračujeme cez srbské hranice ďalej. Je 20:00. Deti unavené vodou opäť rýchlo zaspali. 

 

Srbsko

     Na ceste do Grécka Vám stačí občiansky preukaz aj cez tranzit Srbska a Macedónska.

V Srbsku sa platí mýto, na ceste po macedónske hranice 4 krát. Spolu cca 8,- EUR. Cesty zďaleka nie sú už tak perfektné, než v Maďarsku, ale pracuje sa na nich. Hlavne v úseku od hraníc po Belehrad je množstvo rýchlostných obmedzení. Pozor na všadeprítomných policajtov. Za Belehradom sa to lepší. Vybavenie srbských čerpacích staníc je rovnaké ako u nás, bez problémov môžete zastať, vychutnať si kávičku, odpočinúť si a dokonca aj zdriemnuť. Odporúčam však využívať skôr väčšie čerpačky s odpočívadlami a hlavne s väčším pohybom ľudí. Pár kilometrov od hraníc končí diaľnica a tak sa vlečieme bežnou cestou. Asi hodinka.

 

Macedónsko

     Približne o 4:00 prichádzame na srbsko-macedónske hranice. Colník sa len spýtal či smerujeme do Grécka a viac sme ho nezaujímali. Kúsok za hranicami opäť začína diaľnica. Macedónsko sme prešli pomerne rýchlo, cca 2 hodinky aj s tankovaním. Je tu lacnejšie než v Maďarsku  alebo v Grécku. Už za svitania prekračujeme macedónsko – grécke hranice. Svitá a deti sa nám budia. Vyšlo to, sme v Grécku bez vážnejších problémov. 

 

Grécko

     Cesta cez Grécko ubieha pomerne rýchlo. Po Thessaloniki máme rýchlostnú cestu, na ktorej sa predbieha ako na diaľnici :) a za Thessalonikami už kvalitná diaľnica. Poplatok je formou mýta. Ešte vymýšľame zopár aktivít, aby sme zabavili deti a asi za hodinku míňame Thesaloniki a už stojíme na čerpacej stanici. Sú veľmi dobre vybavené reštauráciou, hračkami a preliezkami pre deti. Po približne hodinke môžeme pokračovať v našej ceste ďalej. Asi o hodinku prichádzame do nášho cieľa. Ideme si užívať dovolenku v Nei Pori. Cestou späť využívame rovnaký postup, akurát začíname aquaparkom v Thessalonikách a potom unavené deti zvládli cestu až po Maďarsko. Tu sa môžete zastaviť opäť v aquaparku alebo za Budapešťou v nákupnom centre Auchan, kde je dobre vybavený detský kútik. A odtiaľ je to domov už iba na skok. 

 

Naša dovolenka v Nei Pori a na ostrove Thassos dopadla nad očakávanie. 

Viac info si prečítate v článku Olympská riviéra a Thassos 

 

Odporúčaná trasa : Budapešť - Szeged - Novi Sad - Belehrad - Niš - Leskovac - Skopje - Thessaloniki

 

Prajem Vám na Vašich cestách veľa šťastia a krásnych zážitkov z dovoleniek.

 

 

Súvisiace články : Olympská riviéra a Thassos 

 

Odporúčané stránky : 

Dovolenkové destinácie Grécko

Dovolenka Grécko     

Last minute Grecko

Last minute na e-mail

Thassos - fotogaléria na facebooku 

Grécko pevnina - fotogaléria na facebooku